Сенсорна кімната - чарівний світ розвитку дитини.

Стимулювання почуттів і вражень 

Сенсорна кімната -  чарівний  світ  розвитку  дитини.  

     Стаття  надрукована в газеті  «Дитячий садок» в  додатку «Фантазії вихователя» число 20 (644)  травень 2012

    Автор.  Клименко Ірина Миколаївна - практичний психолог,  ДНЗ №21 м. Маріуполя

     Пізнання дитини, навколишнього світу, починається із сприйняття предметів і явищ.     Пізнання дитиною навколишнього світу за допомогою відчуттів і сприймання створює необхідні передумови для виникнення складніших пізнавальних процесів (мислення, пам'ять, уява).

Розвинена сенсорика — основа для удосконаленняпрактичної діяльності дитини. У дитини формуються  уявлення про зовнішні властивості предметів – форма, колір, розмір, розташування в просторі, запах, смак та інші.  У повсякденному житті, під час самостійних ігор, праці, на прогулянках малята мають справу з багатьма властивостями предметів, однак  помічають, відокремлюють, усвідомлюють лише деякі з них.

      Тому головним завданням нашого дитячого саду стало забезпечення   найповнішого розвитку дітей  з урахуванням вікових особливостей  на етапі завершення дошкільної освіти, а так само створення умов для   радісного перебування в дитячому  дошкільному закладі,  щоб кожна  дитина відчувала і знала, що вона потрібна і уявляла, який прекрасний  навколишній  світ.

    У нашому ДНЗ (завідувач  Погуляй В.М) разом з групами загального типу  є 3 групи для дітей з розладом зору та  2 логопедичних пункти.   І тому, з огляду на пошуки інноваційних підходів, новавведенням   закладу стало відкриття сенсорної кімнати, оснащеної за допомогою батьків інтерактивним устаткуванням.

  Сенсорна кімната - це потужний інструмент для розширення і розвитку світогляду, сенсорного та  пізнавального розвитку. Це організоване  особливим чином навколишнє середовище, що складається з великої кількості різного виду стимуляторів, які впливають на органи зору, слуху, нюху, тактильні та вестибулярні рецептори. Вони  надають   на  психічний і емоційний стан дитини як заспокійливу, так і тонізуючу,  відновлюваючу  дію.

  Наша сенсорна кімната: 

1. Допомагає  в стимулюванні сенсорної чутливості та  рухової активності, розвитку зорово-моторной координації дітей, розвиває  загальну і дрібну моторику, покращує  координацію рухів.

2.Створює позитивний емоційний фон і допомагає подолати порушення в емоційно-вольовій сфері; (зменшує тривожний стан, знижує агресію, навчає саморегуляції; знімає м'язову і психоемоційну напругу)

3. Підвищує  психічну активність за рахунок стимулювання позитивних емоційних реакцій; розвиває тактильні, зорові відчуття, тренує пам'ять, увагу, інтелект.

4.Розширює  кругозір і просторові уявлення, розвиває уяву і творчі здібності дітей;     

5.Допомагає коректувати порушення в пізнавальній сфері (зниження інтересу до раніше значущої діяльності, труднощі із стійкістю і концентрацією уваги, труднощі запам'ятовування, неуважність і, відповідно, труднощі в навчанні) .Допомагає  розвитку мови.

6.Допомагає вирішити проблеми з соціальною адаптацією.

  Навіть  готовність дитини до шкільного навчання в значній мірі залежить від її сенсорного розвитку,  значна частина труднощів, що виникають перед дітьми, особливо в першому класі, зв’язана з недостатньою точністю та гнучкістю сприймання.

                                     Чарівність звичайних речей

   Уміло  скориставшись середовищем сенсорної  кімнати  можна скоректувати всі ці недоліки, а так само  поведінку дуже  привередливого, замкнутого, агресивного малюка, тобто   дітей з особистісними проблемами і проблемами соціального розвитку. 

    Заняття в сенсорній кімнаті позитивно впливають на розвиток  як здорових дітей, так і дітей з  вадами зору і розладами  мови.

     Занурення в атмосферу сенсорної кімнати  нагадує  про те, що окрім стресів існують ще і  маленькі радощі життя.   Самостійність дитини в  просторі сенсорної кімнати  формує досвід стресоустойчивої  поведінки, оскільки  ставить його в ситуацію вільного вибору.

    У цій незвичайній кімнаті  ми дізнаємося, що  звичний для нас світ,  звичні речі стають зовсім іншими,   чарівним. Тут можна  заховатися у водоспад («сухий» душ), грати із зоряним світлом («Зоряне небо», проектор «Зірки»), спостерігати за жителями підводного царства (бульбашкова  лампа, лампа «Акваріум»),  плавати в кульках («сухий» басейн). А ще тут є  незвичайна  поляна (настільний фонтан ) і чарівна  дзеркальна куля з нескінченою  безліччю відблисків, що нагадують падаючий сніг або миготіння «сонячних зайчиків», також  можна пограти з веселкою, блискавкою і морем (проектори «Веселка», «Море» нічник «Плазма»)

    Але найцікавіше ще те, що речі в цій кімнаті можуть мінятися.  Постаралися в одному приміщенні  об'єднати середовище  сенсомоторного розвитку,  темної та світлої кімнати.

      Для середовища темної сенсорної кімнати  використовуємо  м'які модулі, сухий басейн, предмети, безпечні при пересуванні в напівтемряві, стимулятори, направлені на взаємодію дітей один з одним, з дорослим  і  з устаткуванням  при приглушеному  світлі (світлові панно, проектори, лампи). У темній сенсорній кімнаті створені умови, в яких дитина отримує позитивні емоції, відчуття комфорту і безпеки, що сприяє швидкому встановленню тісного контакту між педагогами і дітьми. Це  казка, в якій все дзюрчить, звучить, переливається, приманює, допомагає забути страхи, заспокоює. Саме у спеціально підготовленій для психологічної роботи темній сенсорній кімнаті   взаємодія між людиною і інтерактивним середовищем здійснюється найгармонійніше.

    Середовище світлої сенсорної кімнати  використовується як  зона для ігор і занять, включаючи різноманітні ігрові модулі  для взаємодії при денному світлі або яскравому освітленні, сюди входять різні м'які модулі,  «сухий» басейн, «сухий» душ, сенсорні (аудіовізуальні і тактильні) стимулятори,  музичні, тактильні та  розвиваючі панно,  які розвивають ігри, дидактична черепаха, 2 пісочниці, магнітна дошка і багато іншого.

   Середовище  сенсомоторного розвитку – зона  де фізичний розвиток йде на основі гри  та взаємодії з ігровим  обладнанням, що дозволяє саме взаємодіяти з ним, а не тільки виконувати  фізичні вправи. Це  будівельні  м'які модулі, тунелі, «перекотиполе»,  «сухий» басейн,  великі гімнастичні м'ячі (ігровий стретчінг), дитячі  стрибаючі м'ячі  (фітбол), сенсорні стежки для ніг,  різної складності і вигляду  та інше.

     Сенсорна кімната - багатофункціональний комплекс, використання якого здатне  оптимізувати розвиток дитини, в ній зібрана   значна кількість стимулів, які можуть служити ігровими заступниками реальних предметів і явищ. Сенсорна кімната здатна перетворитися для дитини в будь-яке місце: ліс, місто,  підводний  світ.

     Щоб ефективно використовувати сенсорну кімнату для розвитку ігрової діяльності, на першому етапі діти повинні добре познайомитися з нею, відчути себе в ній вільно.

                                              

     

        


    


Терапія для емоцій

    Практичним  психологом в цій кімнаті  проводиться  корекційно-развиваюча  і профілактична  робота із здоровими  дітьми   що мають проблеми   особового, соціального, емоційного розвитку,  готовності до шкільного навчання, а також  із малюками з  проблемами зору і мови.

     Уведення нових технологій в корекційну роботу дозволило не тільки з'єднати різні види корекції, але і   знайти нові підходи  взаємодії, встановлення довірчих відносин з дитиною, зняття психоемоційного навантаження, створення розслаблюючої атмосфери. На заняттях  в сенсорній кімнаті  вдало поєднуються  елементи кольоротерапії, музикотерапії, пісочної   терапії, ігротерапії, казкотерапії, в ній легко проводити  вправи на  розрізнення емоційних станів, розвиток мімічних рухів, ігри і вправи на розвиток навиків спілкування, саморегуляції, розслаблення зняття напруги, пальчикові  ігри, тіньовий театр, вправи на дихання  і багато іншого.

      Спільні ігри в такій казковій, комфортній обстановці допомагають розкріпачитися, повірити в свої сили, проявити кмітливість.  Групові  та підгуповые  заняття в сенсорній кімнаті  добре підходять для для дітей з  проблемами соціальної адаптації.

       Робота в цій кімнаті проводиться як з підгрупою дітей, так і індивідуально, заснована на поступовому включенні сенсорних відчуттів. Починати заняття в сенсорній кімнаті слід з тактильних і кинестетичних  відчуттів, оскільки кожно-кинестетична   чутливість є основою для формування зорового і слухового сприйняття. Крім того, кинестетическая чутливість є основою всіх видів рухів. Надалі  до тактильних  відчуттів  додаємо слухові, зорові, нюхові, смакові.

Варто зважати на те, що для отримання стійких результатів  заняття  в сенсорній кімнаті повинні проводитися регулярно. Для дітей корисно на заняттях  використовувати казкові сюжети, де використання якого-небудь  модуля буде частиною казки.

      Тривалість занять 15-30 хвилин (залежно від індивідуальних особливостей учасників занять і цілей вправ).          

       У  дитячому  саду існує  графік відвідин сенсорної  кімнати для роботи з психологом, починаючи з ясельних груп  і закінчуючи  старшими, він побудований так, щоб залишався час на вільні відвідини дітей і педагогів цього середовища.

       У  нашій  сенсорній  кімнаті працює не тільки психолог, а  також  педагоги. Вони проводять заняття по формуванню у дітей ігрової діяльності,  ігри і заняття на різноманітні теми, як  при їх вивченні, так і при закріпленні, для активізації вже наявних уявлень, але тільки після організації спостережень, екскурсій і різної безпосередньої діяльності, також проводять  театралізовані  заходи,  різноманітні ігри в дні ігротеки.  

     Сенсорна кімната в дитячому саду призначена не ліше для дітей, але і для  дорослих.

  Дорослі можуть поринути на якийсь час у  фантастичний світ дитинства. Адже працювати вихователем і бути батьком нелегко, це постійна напруга і важкий вантаж відповідальності.  У цій кімнаті  стимулюються і розкриваються приховані можливості,  дорослі можуть розслабитися, набути нових навичок спілкування.

     Крім того,  практичний психолог використутвує сенсорну кімнату  для  попередження  та профілактики  вигорання педагогів. Адже зняти стрес, забути всі життєві неприємності так легко в спеціально організованому середовищі: це стосується людей, незадоволених своїм станом, самопочуттям або виниклою життєвою ситуацією, що виникла. Заняття в сенсорній кімнаті за допомогою м'язових розслаблень допомагають  вивести людину з такого стану і повернути йому можливість активного, практичного управління  рухом  свого життя.

    Хотілося б, щоб сенсорні  кімнати були  в кожному дитячому саду. Заняття в  них розвивали б і активували у дітей  сенсорні функції, сприяли соціально-психологічному і особистісному  розвитку дитини і давали   своєрідний поштовх на шляху пізнання нею  навколишнього світу.

    Сенсорний розвиток грає величезну роль в психологічному і соціальному становленні особистості  дитини.

 

                                 Ігри  з дітьми в сенсорній кімнаті

       Вправа «Стриб-скок» на фітболе. Сприяти розвитку  м'язів, витривалості,  гнучкості, тренувати  вестибулярний апарат.

       Подорож по стежці.  Спочатку використовується одна стежка.

Використовують  3 різних стежки (ребриста доріжка, доріжка із  слідами, стежка з різними наповнювачами). Дитина проходить по стежині, визначає, що відчували  ії ноги, які почуття  переживала сама  дитина.

 

       «На морі».

Мета. Вчити розслабляти м'язи, знімати емоційну  напругу.

 Хід.    Уявіть собі,  що ви знаходитеся на березі моря. Ви лежите або сидите на  пісочку. Теплий вітерець обдуває ваше тіло. Вам тепло і приємно. Він ніжно гладить вас по обличчю, шиї, рукам, ногам - по всьому тілу. Дихаємо легко, рівно і глибоко.

Ви спокійно відпочиваєте  слухаєте  шум моря і спостерігаєте за рухом хвиль.  Вам легко і добре.. Ви відпочивали, відпочивали,  але пора в дорогу. Потягнулися, посміхнулися, попрощалися  з морем і встали.

       Ігри з піском  «Морське дно».

Мета. Розвивати уяву, образне мислення, тактильні відчуття, моторіку, психоемоційне розвантаження.

  Хід. Діти будують з піску  ландшафт морського дна і заселяють його  жителями, розігрують уявний сюжет.     

    «Веселі Рибки»

Мета. Створювати  радісний настрій, розвати уяву.

Хід. Діти спостерігають за  рухами рибок,  зміною кольору води, звертають увагу на  колір води, визначають,  що  у рибок веселий настрій. Потім  прагнуть передати їх рухи в танці.

Варіант. Спостерігають за однією певною рибкою і  розповідають  про неї.

     Елемент кольоротерапії.

Мета.  Стимулювати  й розвивати вміння  співвідносити колір  з настроєм, розвивати мислення й уяву.

Хід. Діти спостерігають  за  змінами кольору  води й розповідають який настрій викликає  той або інший кольор, як міняється його настрій після спостереження за кольорами води.

 

    Гра  «Коробочки із запахами»

      Матеріал: коробочки або банки, наповнені гостро пахучими речовинами, наприклад кавою, какао, приправами, милом, духами, квітами.

    Хід.  Педагог бере коробочку або банку, відгвинчує кришку і чітко показує, як потрібно нюхати, вдихаючи через ніс. Дитина повторює цю дію. Педагог називає вміст всіх банок, дає їх понюхати. Потім діти із зав'язаними очима самостійно визначають по запаху вміст всіх банок.

  Гра «Пригадай, як вони пахнуть»

      Дітям пропонують по малюнкам  із зображенням різних предметів і явищ (акварельні фарби, ялинова  гілка, сильний дощ, диня, кава, огірок, мило, шампунь, гілочка суниці і ін.) пригадати, як вони пахнуть, і пояснити словами.

 

  Гра «Удар  в музичний  інструмент»

Мета.  Розвивати слухове сприйняття, увагу.

Матеріал: бубна,  картки з намальованими в різному порядку довгими і короткими смужками.

Хід. Дітям  пропонують  відбити  ритм, намальований на картці смужками   (довгі – повільні удари, короткі – швидкі).

Варіанти:

1.Смужки позначають гучність, тоді  діти ударяють то тихо,  то голосно.

2   Наше ускладнення.  Діти грають на різних музичних інструментах  разом і по черзі, тоді на смужці намальовано  позначення інструменту  або цифра.

Игра "Килим-літак " для дітей  від 3  років. 

Матеріал.  Кольорові килими-літаки, різноколірні іграшки.

Хід. На підлозі лежать декілька листів кольорового паперу (спочатку не більше 3)  і іграшки. Показуючи лист паперу, назвіть  предмет, забарвлений в той же колір.

     Розкажіть  казку про чарівні килими-літаки, що приймають на свій борт тільки ті іграшки, які такого ж кольору, як самі килими. Сильний  вітер поніс килими-літаки в тридев'яте царство і перемішав   всі іграшки  і килими. Добрий чарівник підказав іграшкам, якщо вони зберуться в групи по кольорам, килими-літаки   знову піднімуться в повітря


Весь раздел

Разработка сайта: Little.com.ua