Маленький брехун, що робити?

Психолог

«Маленький брехун, що робити?»

Багато батьків стикаються з тим, що дитина говорить неправду – бреше та обманює. Як правило, реакція батьків на таку поведінку – це лаяти, присоромити, покарати дитину. 

Але як тільки ви почнете розуміти, чому ваша дитина бреше і обманює, тоді ви зможете допомогти їй змінити свою поведінку і стати більш чесною. Ключове слово тут – «допомогти». Чи не змусити, не змусити, а саме допомогти дитині не брехати і обманювати, а розповісти вам правду.

 Дитяча брехня має під собою різні підстави.

Найчастіше, різновид брехні визначається метою, яку переслідує дитина:

• Схильність до фантазування або «граємо у брехню» У шкільній програмі є чудовий твір Миколи Носова – розповідь «Фантазери». У ньому йдеться про двох хлопчиків, які хвалиться між собою: один полетів на Місяць, інший – переплив океан…

• Подібні історії ми можемо почути від наших дітей. Варто зазначити, що подібні історії не можна назвати брехнею у буквальному значенні цього слова. Швидше йдеться про багату уяву дитини та її творчі здібності.

• Брехня, пов'язана зі страхом Це дуже поширений вид брехні у дітей. Виникає такий варіант спотворення дійсності внаслідок бажання дитини уникнути покарання чи догани (найчастіше від батьків).

• Продумана брехня Використовуючи брехню-стратегію діти найчастіше мають певну мету. Найпоширеніший варіант – переслідування будь-яких матеріальних благ (грошей, іграшок, «смаків» інш.)

Як зрозуміти, що дитина обманює батьків – ознаки.

 До найпоширеніших ознак, за якими можна зрозуміти, що дитина щось не домовляє, або досить відверто бреше, слід віднести:

 • відхиляється від співрозмовника;

 • «обіймає» себе;

• різко відкидає голову назад або нахиляє вниз, вбік;

• ховає погляд, не дивиться у вічі;

• під час розмови часто покашлює, ковтає тощо;

• крутить щось у руках (олівець, гумка та ін.);

• часто чіпає ніс, потирає лоб, очі, підборіддя або смикає мочку вуха;

• прикриває рот;

• чухає шию або «поправляє» комір;

• «ховається» за будь-якими предметами (стіл, м'яка іграшка та ін.);

• вибирає статичну позу (без рухів);

• робить пазу перед тим, як сказати неправду;

• промовляє багато деталей, бажаючи сховати брехню.

Основні причини дитячої брехні

Психологи виділяють кілька основних причин дитячої брехні:

 • Страх покарання Коли дитина розуміє, що на нього чекає покарання за ту чи іншу «провину», вона знаходить вихід із цієї ситуації – сказати неправду і уникнути, таким чином, покарання.

• Стати краще в очах оточуючих Часто діти використовують брехню, щоб підвищити свій статус, самоствердитись. Одноліткам вони розповідають про вигадані доходи батьків, про небувалі подорожі тощо.

 • Брехня, як встановлення особистих кордонів Часто діти використовують брехню при відстоюванні та захисті своїх особистих кордонів, коли розуміють, що батьки надто багато вимагають чи сильно давлять контролем.

• Недовіра до дорослих, проблеми в сім'ї Якщо дитина багато бреше, то часто це вказує на сімейні проблеми. У таких випадках до брехні додається крадіжка та вандалізм, за допомогою яких діти «кричать про допомогу».

• Брехня як форма протесту Використання брехні часто можна побачити у випадках, коли дитина «кидає виклик» авторитету дорослого.

 

Вікові особливості

2-4 роки

У цьому віці малюк пізнає навколишній світ. На цьому етапі дитина багато фантазує, за допомогою фантазій вона розфарбовує свою реальність. Усі фантазії у цьому віці невинні. Не заважайте маленькому вигаднику, а навпаки, допоможіть йому. Запропонуйте намалювати «вигаданого героя» або виліпити його із пластиліну.

 4-5 років

У цьому віці дитина ще не здатна відокремити реальність від брехні. Якщо ви його дурите, він щиро вірить. Батько, що говорить неправду, формує подібну ж модель поведінки у своїй дитині. Маля починає застосовувати брехню, хоча в цьому немає особливої ​​потреби. Найчастіше це відбувається, якщо дитина боїться викликати несхвалення мами. У цьому віці він трактує це несхвалення як нелюбов. Йому набагато легше збрехати, ніж почути, що його не люблять, що він поганий.

7-8 років

Дуже важливий та переломний момент. Дитина стає школярем: з боку батьків – менше контролю, більше свободи. У спілкуванні з однолітками хочеться здаватися кращим, сміливішим, сильнішим. Ідеально підходить у цьому випадку хвастощі, його молодший школяр і починає активно використовувати. Крім того, якщо дитина отримує не дуже хороші оцінки, то часто намагається приховати їх, просто не кажучи про це. Він їх замовчує. Не пропустіть цей момент. Поговоріть з дитиною і поясніть, що ваша любов не пов'язана з відмітками в щоденнику, і що вона не гірша за інших дітей у класі!

Рекомендації щодо боротьби з дитячою брехнею 

1. Не нагнітайте обстановку в будинку. Не робіть із факту обману трагедію.

2. Поговоріть "тет-а-тет" - це знизить психологічний дискомфорт.

3. Покажіть дитині, що ліквідувати наслідки своїх дій краще, ніж брехати. «Розбив кухоль? Розкажи про це, і ми разом зберемо уламки».

4. Відмовтеся від силових методів вирішення проблеми, це її тільки посилить.

 5. Дозвольте дитині бути «самим собою» і відкрито висловлювати всі свої емоції, думки, бажання. Це дасть дитині певне розуміння, що вона любима незалежно від ситуації.

6. Розмовляйте з дитиною «на рівних». Нехай він зрозуміє, що його приймають будь-яким, навіть з іншого погляду.

7. Надайте право вибору, поважайте його почуття та рішення.

8. Вибачайтеся, якщо не праві, у тому числі перед дитиною.

 9. Стати для дитини прикладом чесної людини. 10. Скористайтеся сучасними технологіямВсе рекомендации  
Разработка сайта: Little.com.ua