Казки і ігри з піском як інтерактивний метод у формуванні навичок спілкування та взаємодії між однолітками та дорослими

Психолог

Казки і  ігри з піском як інтерактивний метод у формуванні навичок спілкування та взаємодії між однолітками та дорослими 

 

        Мова  та спілкування є загальною основою навчання і виховання дітей у дошкільному закладі. Оволодіння мовою як засобом пізнання і способом людського спілкування є найвагомішим досягненням дошкільного дитинства. Адже психофізіологами доведено, що саме дошкільний вік (до 6-7 років) є найсприятливішим для цього.

    Комунікативно – мовленнєва діяльність включає процеси цілеспрямованого й різнобічного використання дітьми мовлення в міжособистісних контактах із дорослими й однолітками (діалогічне мовленнєве спілкування), продукування власних мовних текстів (монологічне мовлення), процеси сприймання – розуміння – передавання змісту мовних текстів (зв’язного мовлення тих, хто оточує, художніх творів, пізнавальних розповідей під час безпосереднього контакту й опосередкованого – через засоби інформації), які відбуваються в контексті особливостей становлення комунікативної діяльності дітей.

       Ігри з піском як засіб формування комунікативно-мовленнєвої компетентності дітей дошкільного віку.

     Ігри на піску – одна з форм природної діяльності дитини. Особливо потрібні ці ігри дітям з проблемами в психічному розвитку, труднощами у спілкуванні, агресивним, конфліктним тощо.

     Пісочниця виступає посередником у встановленні контактів з такими дітьми. « Пісочна терапія» - одна з тих технік, що дозволяє розкрити індивідуальність кожної дитини, роз’язати її проблеми, розвинути здатність усвідомлювати свої бажання і знаходити можливості їх реалізації.

       Взаємодія з піском стабілізує емоційний стан дитини. Поряд з розвитком тактильно-кінестетичної чутливості та дрібної моторики, дитина вчиться прислуховуватися до себе та промовляти свої відчуття. Але головне-дошкільник отримує перший досвід рефлексії (самоаналізу). Вчиться розуміти себе та інших. Так закладається база для подальшого формування навичок позитивної комунікації.

      Завдяки іграм із піском дитина осмисленіше та швидше опановує норми і правила поведінки та спілкування у соціумі. У неї формується культура людського спілкування, розвиваються почуття делікатності, ввічливості, товариськості. Через гру в піску у дитини зявляється або посилюється почуття довіри, прийняття та успішності. Заняття та ігри з піском піднімають настрій у дітей, викликають емоції радості, спонукають до діяльності.

        Ігри-заняття та ігри-казки сприяють формуванню у дітей навичок спілкування та розвитку емоційного світу дошкільнят. Основним у іграх є набуття досвіду в розвязанні проблемних ситуацій між героями казки. Діти розмірковують, розвиваються всебічно, набувають позитивних рис характеру, вчаться належно поводитися і спілкуватися, спочатку наслідуючи героїв казки, а потім і в реальному житті.

     Варіанти використання ігор з піском:

     Моделювання ігор-казок на піску

      Практикуючи роботу з піском, доцільно використовувати метод моделювання ігор-казок. Знайомимо малят з грою та її героями. Діти прослуховують казку або історію та будують у пісочниці ігровий простір (казкової країни, замків, морів, лісів, річок і под., що потрібно за сюжетом гри), заселяють його персонажами (казковими героями, тваринами та ін.).

      При цьому вихователь займає позицію м'якого й доброзичливого помічника, дослідника створюваного простору. Педагог підтримує, підбадьорює, висловлює свою зацікавленість, упевненість, що в дитини все вдасться. Потім - щире захоплення дитиною та вдячність за фантазію, кмітливість. Вихователь запитує про емоційний стан дітей, думки і почуття, які виникали у процесі гри, чи сподобалося їм. У ході заняття використовуємо забавлянки, приказки, вірші. Створюємо довірливий стиль спілкування, уважне ставлення до кожної дитини, діалог з кожним, знижений тон голосу.

     Художньо-мовленнєві ігри:

- «Що відчуваєш?» (опис дітьми своїх відчуттів під час взаємодії з сухим та мокрим піском, порівняння);

- «Казки країни» (моделювання з піску казкових сюжетів із використанням дрібних предметів, переповідання змісту казок).

4. Ігри на розвиток творчого потенціалу,

5. Ігри на розвиток комунікативних якостей, як-от «Створення будівель» (барліг для ведмедика, будиночок для Хлопчика- обігрування їх).

     Ігри з піском проводяться в різних вікових групах протягом дня постійно. Особливо доцільне їх використання у період адаптації дітей до дошкільного закладу та нового колективу.

     Піскова анімація та аплікація з кольорового піску

     Піскова анімація (сипуча анімація) - це техніка порошку. Кольоровий пісок, сіль чи манна крупа наносяться на оргскло. Під нього кладемо заздалегідь приготовлені зображення зірочок білого кольору на чорному картоні або зелене деревце, на якому знаходяться яблучка, теж білі. Малята охоче складають пальчики пучками, сиплючи кольоровим піском по контурах зображення, що під склом, зірочки зафарбовують піском жовтого кольору, яблучка - червоного. При цьому відбувається загальний розвиток дитини, зміцнюються його пальчики, збагачуються сенсорні враження.

      Для роботи з пісковою анімацією слід придбати невеличкі скельця з оргскла (20х25). Використовуємо пісок восьми кольорів. Створювати піскову анімацію й аплікацію на оргсклі можна різними крупами, меленою кавою, фарбованою сіллю.

      Заняття доцільніше проводити з невеликою групою (4-5 дітей). Для занять слід добирати сюжети, близькі їхньому досвідові, давати певну свободу під час аплікації й анімації, можливість бачити світ очима дитини. Дитина знаходиться з навколишнім світом, розвивається її мовлення, соціалізація, творчість.

        Казки для розвитку  взаємодії. 

     Казкотерапія – процес утворення зв’язків між казковими подіями і поведінкою в реальному житті; процес перенесення казкового сенсу до реальності. Це – процес об’єктивізації проблемних ситуацій. Суть методу полягає в тому, що казка доступно пояснює, що добре, а що погано.  

 

       Головний засіб методу — уява, вміння фантазувати. Дозволяючи дитині фантазувати, ми не використовуємо стандартне мислення, поведінку, прояв емоцій. Еда Ле Жан у книзі «Коли ваша дитина зводить вас з розуму» так визначає роль фантазії в житті дитини: «Фантазія допомагає пізнати дії дитини, зрозуміти, що коїться в її душі. Фантазія — один із найважливіших засобів навчання як потрібно жити в реальному світі.

          Основні прийоми роботи з казкою

          Аналіз казок. Мета – усвідомлення, інтерпретація того, що стоїть за казковою ситуацією, конструкцією сюжету, поведінкою героїв. Наприклад, для аналізу обирається відома казка або казка, створена психологом чи вчителем для індивідуальної роботи з учнями. При цьому дитині пропонується відповісти на ряд запитань: «Як ви думаєте, про що ця казка?», «Хто з героїв найбільше сподобався і чому?», «Чому герой зробив ті чи інші вчинки?», «Як герой знайшов вихід із складної ситуації?» тощо.

         Розповідання казок. Прийом спрямований на розвиток фантазії та творчої уяви. Дитині або групі дітей пропонується розповісти казку від першої або третьої особи, а також від імені інших казкових героїв. Наприклад, дітям можна запропонувати розповісти казку про колобка від імені лисиці, Баби Яги або Василіси Премудрої.

          Переписування казок,  або створення казки  (по – новому).

Переписування і дописування авторських і народних казок має сенс тоді, коли дитині не подобається щось у сюжеті казки, поворот подій, певні ситуації, в які потрапляють герої, кінець казки тощо. Переписуючи казку, дописуючи свій кінець або вставляючи інші персонажі у казку, дитина сама обирає найбільш відповідний її внутрішньому стану сюжет і знаходить той варіант руйнування ситуацій, який дозволяє звільнитися їй від внутрішньої напруги.

·        Створення казки з використанням прийому поєднання сюжетів двох добре знайомих казок.

·        Творчі ігри з казками.

- «Казкова драбина» (Розміщення героїв різних казок за ступенем моральних якостей).

-«Чарівний мішечок» (Придумування чарівного сенсу звичайним предметам).

-«Розігрування казки за допомогою музичних інструментів» (учасники підбирають музичний інструмент до відповідного казкового героя і розігрують казку).

          Постановка казок із допомогою ляльок. Працюючи з лялькою, дитина бачить, що кожна її дія негайно позначається на поведінці ляльки. Це допомагає їй самостійно коригувати свої рухи і робити поведінку ляльки максимально виразною. Робота з ляльками дозволяє удосконалювати і проявляти через ляльку ті емоції, яких зазвичай дитина з якихось причин не може собі дозволити проявляти.

          Малювання за мотивами казки. Вільні асоціації дитини виявляються в малюнку. Малюнки аналізуються, обговорюється поведінка і мотиви дій персонажа, діти дають їм оцінку: добре – погано.

         Програвання епізодів казки. Програвання епізодів казки дає можливість дитині відчути деякі емоційно значущі ситуації і пережити певні емоції.

         Складання казок – це так цікаво й корисно! З одного боку цей процес сприяє розвитку уяви, з іншого – дозволяє дитині повідомити оточуючим про свої проблеми. Краще не втр

Все рекомендации  
Разработка сайта: Little.com.ua